میزبانی هاست چیست؟
برنامه نویسی

میزبانی هاست یکی از مهم‌ترین عوامل برای داشتن یک سایت وب کامل و عملیاتی است. هاستینگ، به معنای پیش‌فرض، محلی است که فایل‌های سایت شما قرار می‌گیرند تا از طریق اینترنت برای دیگران در دسترس قرار گیرند. انتخاب یک میزبانی هاست مناسب برای سایت شما، می‌تواند برای کسب و کار شما بسیار مهم باشد. در این مقاله، مزایا و معایب میزبانی هاست، کلاس‌بندی هاست‌ها، نحوه انتخاب هاست، نقاط قوت و ضعف هر نوع هاست‌ها و همچنین معیارهایی که باید در نظر گرفته شود، برای انتخاب یک ارائه دهنده هاست بررسی می‌شود.

 

 

مزایا و معایب میزبانی هاست:

 

مزایای استفاده از هاستینگ اختصاصی شامل دسترسی بالای آن، حفاظت از امنیت وب‌سایت ها، داشتن سرعت پردازش بسیار بالا برای سایت و همچنین ارائه پشتیبانی 24 ساعته از سمت ارائه دهنده هستند. از معایب ها، هزینه پر‌بودن و پیچیدگی پشتیبانی آن می‌توان به عنوان مثال ذکر کرد.

 

هاستینگ اشتراکی نسبت به هاستینگ خصوصی، پیشفرض بوده و در اغلب موارد برای اغلب کاربران مناسب است. در این نوع هاست، منابع سرور بین بیشتر کاربران تقسیم می‌شود. از مزایا آن می‌توان به تعداد سایت‌های ایجاد شده در آن و همچنین هزینه کمتر آن اشاره کرد. از معایب آن نیز می‌توان به حفاظت ناکافی از وب‌سایت، محدودیت استفاده از منابع سرور، امکان معطلی و در دسترس نبودن سرور در برخی مواقع و همچنین نبود دسترسی superuser به سرور را نام برد.

 

میزبانی هاست چیست؟

 

کلاس‌بندی هاست:

هاستینگ موجود در بازار عمدتا به دو دسته تقسیم می‌شود:

 

1- اشتراکی

در این نوع هاست، منابع سروری بین بیشتر کاربران تقسیم شده و با استفاده از یک پنل کنترل شده است. این نوع هاست برای کسانی که به مقدار مناسبی منابع می‌خواهند و برای شروع کسب‌وکار جدید استفاده می‌شود.

 

 

2- اختصاصی

در این نوع هاست، کاربران می‌توانند به صورت کامل بر روی منابع سروری کنترل داشته باشند. این نوع هاست برای بیشتر کسانی مناسب است که به سایت خود نیاز با حجم بالا و منابع سروری اختصاصی دارند.

 

میزبانی هاست چیست؟

 

نحوه انتخاب هاست:

برای انتخاب هاست مناسب برای سایت‌هایتان، یک سری مشخصات باید در نظر گرفته شود. این مشخصات عبارتند از:

 

 

1- حجم فضای دیسک

این پارامتر نشانگر فضایی است که به شما برای نگه‌داشت تمامی فایل‌های سایت‌تان در اختیار می‌گذارد. این مورد بسیار مهم بوده و باید توجه کافی را به آن داشته باشید.

 

 

 

2- پهنای باند

پهنای باند به میزان ترافیک و انتقال داده‌ها بین سفره می‌کنندگان و سایت شما اشاره دارد. اگر ترافیک بازدیدکنندگان به سایت شما بسیار بالا باشد، این مورد بسیار مهم می‌شود.

 

 

3- محدودیت کاربر

کیفیت هاست در زمینه پشتیبانی با توجه به نوع عملیات هر کاربر تعیین می‌شود. به عنوان مثال، اگر سایت شما دارای ترافیک بالایی باشد، پشتیبانی مناسب باید در این زمینه باشد.

 

 

 

نقاط قوت و ضعف هر نوع هاست‌ها:

 

1- هاستینگ اشتراکی:

نقاط قوت: هزینه کمتر و کنترل اطلاعات به صورت کلی توسط ارائه دهنده هاست.

نقاط ضعف: محدودیت در استفاده از منابع سروری و نواقص امنیتی.

 

 

2- هاستینگ اختصاصی:

نقاط قوت: امنیت بالا برای سایت و نیز امکان دسترسی به منابع سروری کامل.

نقاط ضعف: هزینه بالا و مسئولیت تعمیر و نگهداری سرور بر عهده کاربر می‌باشد.

 

میزبانی هاست چیست؟

 

معیارهایی که باید در نظر گرفته شود:

 

1- پشتیبانی

یکی از معیارهای پایه ای برای انتخاب هاست این است که چگونه پشتیبانی برای آن فراهم شده‌است. باید از استفاده از ارائه‌دهندگان با تجربه و برخوردار از خطوط پشتیبانی ویژه استفاده شود.

 

 

 

2- سرعت

در زمینه وب سایت ها، سرعت بسیار مهم است. سرعت هاست تاثیر بسیاری بر روی تجربه کاربر و همچنین بهینگی حس شده توسط کاربران دارد.

 

 

 

3- امنیت

مانع سایبری برای سایت ها رایج ترین معضل در بیرون بودن شبکه های مجازی می باشد. بنابراین، پشتوانه خوبی جهت جلوگیری از حملات سایبری توسط هکرها و ویروس ها تأمین می‌کند.

 

 

 

4- خدمات مدیریت

نیاز به تعمیر پشتیبانی دائمی از هاست رایج است. اطمینان از این که مراقبت خوبی از سرور شما و پشتیبانی لازم ارائه خواهد شد شخصا برای انتخاب هاست بسیار مهم است.

 

 

 

نتیجه‌گیری:

خلاصه بحث، انتخاب هاستینگ مناسب برای سایت شما می‌تواند برای رشد کسب و کار شما بسیار مهم باشد. باید از روی مشخصات و نیاز فعلی وب‌سایت خود، به همراه بررسی تمام ویژگی‌های بازار، از هاست‌های ارائه دهنده هاست استفاده کرد.

, , ,
نوشتهٔ پیشین
وردپرس چیست؟ویژگی های وردپرس
نوشتهٔ بعدی
لاراول چیست؟ مزایا و معایب لاراول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed